Vlaga, velike oscilacije u temperaturi vazduha i ostale atmosferske pojave mogu nepovoljno uticati na pod i zidove balkona i terasa. Ukoliko želite da ovaj deo vašeg doma bude čist i uredan, redovna kontrola i popravke oštećenja nezaobilazne su stavke…
Bilo da služi kao bašta u malom, mesto za druženje i ispijanje kafe ili prostor za sušenje veša, balkon svakom stanu pruža jednu naročitu dimenziju. Terase su neprestano izložene vremenskim neprilikama i ostalim štetnim uticajima iz životne sredine koje svakako ostavljaju vidljive tragove za sobom.
Kontrola Svake godine nakon hladnih meseci pregledajte balkon i terasu kako biste na vreme registrovali novonastala oštećenja – savetuju građevinski inženjeri. Ukoliko se oštećenja predugo zanemaruju, u većini slučajeva sanacija postaje gotovo nemoguća, a povrh toga i preskupa. Najpre, s posebnom pažnjom, treba pregledati podne obloge balkona. Kroz defektne fuge ili pukotine u pločicama voda može da prodre u potkonstrukciju i noseći sloj od betona ili čak da oslabi čeličnu armaturu.
Alarmantni znaci Pojava mahovine u fugama znakovi su koji treba da navedu na zabrinutost. Naime, ona upućuje na kompromitovanu čvrstinu strukture podne obloge. Sigurni pokazatelji da je voda već prodrla u podnu konstrukciju jesu izlomljeni delovi pločica, šupljine u njima ili pojava belih kristala na fasadi ili podnoj oblozi.
Ta ”paučinasta” formacija nastaje kad voda ispere mineralne komponente iz betona ili maltera za fugovanje. U takvim slučajevima preporučljivo je zatražiti pomoć stručnjaka koje može proceniti stepen oštećenja, kao i stepen rizika po bezbednost. Osim toga, stručno lice može ponuditi i rešenje za sanaciju, tako da balkon, koji je načeo zub vremena, ponovo može postati ukras vaše kuće ili zgrade. Intervencija majstora je neophodna posebno ukoliko su vidljivi delovi čelične armature ili čak deluju zarđalo…
…
Projekte i ostatak sadržaja potražite u štampanom izdanju
Ili, stare brojeve možete preuzeti online putem servisa Novinarnica!